Elektrické brusky

Elektrické brusky jsou obráběcí stroje sloužící k úpravu různých materiálů (broušení a oddělování). V současné době jsou používané brusky poháněné elektromotorem, spalovacím motorem (za pomoci benzínu nebo nafty jako paliva) nebo vzduchem. Nejpoužívanější jsou brusky elektromotorové. Velikostně se vyrábějí pro běžné použití a přenášení, ale do dílenských podniků nebo do domácností s dílnami se vyrábějí brusky stolní.

Brusky pro různé účely

Pro většinu činností, které doma nebo na stavbě provádíte, jsou již vyvinuty a vyráběny nástroje a nářadí, které vám usnadní práci. V dnešní době je mnohdy čas energie dražší než nástroj samotný. Navíc některé činnosti děláte jednou za několik let nebo za život. Pokud například potřebujete obrousit a renovovat starý nábytek a není to pro vás zrovna relaxační činnost na které chcete trávit veškerý čas, je nejefektivnější použít brusku, která vám tento úkol značně usnadní. Jednotlivé elektrické brusky se stejně jako i všechny ostatní výrobky liší kvalitou zpracování, a tedy i cenou. Je rozdíl v tom, zda je bruska určená do profesionálního provozu, kdy poběží od rána do večera, nebo zda ji využijete jednou za rok. Mezi nejpoužívanější a zároveň nejúčelnější brusky patří:

Úhlová bruska

Úhlová bruska je ruční, elektricky poháněný nástroj ergonomického tvaru, který slouží broušení, oddělování, čištění nebo vyřezávání materiálů. Vyměnitelné kotouče zajišťují efektivní práci s různými materiály, jako například beton, zdivo, dlaždice, dřevo i kov. Lidově se též nazývá Flexa, nebo Rozbruska. Její všestranné využití oceňují jak domácí kutilové, tak profesionálové, kterým šetří čas i energii v mnoha činnostech. Nejčastěji se vyrábí a používá ve třech velikostech (podle průměru kotouče) a to 125mm, 150mm a 230mm. Kotouče spotřební zboží úhlové brusky a jsou naprosto běžně nabízeny a prodávány po celém světě. Jedná se o jeden z nejprodávanějších nástrojů jak pro profesionály tak pro domácnosti. Za zmínku stojí i fakt, že otáčky této brusky jsou několikanásobně vyšší než u vrtačky. Z toho důvodu jsou opatřeny některé brusky postupným nabíháním otáček.

Úhlová bruska výrobce Makita - ilustrtivní foto

Úhlová bruska se označuje také jako:

  • Flexa
  • Flexka
  • Rozbrušovačka
  • Rozbruska
  • Rozbrus
  • Karboflexa
  • Fricka

Jedná se však pořád o stejný nástroj. Ale již jen podle lidových názvů je zřejmé o jak oblíbený nástroj se jedná.

Základní využití Úhlové brusky

Jedná se o velmi multifunkční nástroj s bohatým příslušenstvím ve formě různých disků. Úhlovou bruskou můžete řezat dřevo (pilové kotouče na dřevo), stejně dobře jako betonové dlaždice, obklady nebo dlažbu. Můžete zvolit lamelové kotouče a brousit prakticky všechny materiály (například starý lak nanesený na kovu, dřevu, plastu nebo dokonce i sklu). Nasazením leštících kotoučů můžete bez poškození vyleštit ocelové i nerezové plochy. Brusku je možné osadit diamantovými kotouči a doslova řezat kovy, dokonce i ocel. Často se také používá při tvorbě drážek pro kabely. K některým se vyrábí doplňkové stojany, které z brusky tvoří stolní sklopnou pilu.

Vibrační bruska

Vibrační bruska je ruční nástroj poháněný elektromotorem určený pro jemnější broušení povrchových ploch. Pracuje na principu malých vibrací. Brusná plocha je čtvercová, obdélníková nebo má delta tvar. Jako brusivo se používá brusný papír, který je nabízen v různé zrnitosti. Nejčastější využití brusky je odstraňování starých nátěrů, přípravu dřeva, plastu nebo kovu. Brusný papír se snadno přichytává k brusné desce, a tím i snadno vyměňuje. Můžeme tak efektivně měnit různě hrubé brusné papíry.

Vibrační bruska Parkside - ilustrativní foto

Základní využití vibrační brusky

Využití vibrační brusky je primárně určené k opracování dřeva, které zbavujete starého laku. Značně ušetří práci oproti ručnímu pohybu se smirkovým papírem. Nicméně je její využití v oblasti jemnějšího broušení v podstatě neomezené. Stejně dobře funguje, když odstraňujete rez z kovu. Kvůli tvaru se však hodí zejména na rovné povrchy. Například kousky podlahy, palubky, schody apod. v případě vyšší přesnosti profesionálové obvykle volí spíše excentrickou brusku.  

Bruska na sádrokarton

Je vibrační nástroj určený pro jemné broušení, který je poháněn elektrickou energií. Je speciálně vyroben tak, aby nedošlo k zanesení motoru jemnými částicemi sádry při broušení. Brusná plocha má obvykle kruhový nebo delta tvar. Míra broušení je dána výběrem brusného papíru, který je snadno vyměnitelný.

Bruska na sádrokarton výrobce Hilti - ilustrativní foto

Základní využití brusky na sádrokarton

Jedná se sice o jednoúčelový stroj, nicméně její využití se dá dobře aplikovat na všechny prašné povrchy, kde hrozí, že by mohlo dojít k zanesení motoru brusky. Využívají se také k broušení omítek i odstranění starých nátěrů. Lze je použít i pro odstranění tapet. Vyrábějí se i ve variantách s teleskopickou tyčí, aby usnadnily práci na méně dostupných místech.

Excentrická bruska

Je elektrický nástroj sloužící k odstraňování starých nátěrů nebo přípravu materiálu na lakování či barvení. Pracuje na principu vibračního a oscilačního pohybu. Plocha broušení je kruhová. To umožňuje na rozdíl od klasické vibrační brusky, upravovat materiál který není rovný (například zaoblený, prohnutý apod.). jedná se o relativně malý a lehký nástroj, který nevyžaduje značné řemeslné zkušenosti. Úroveň broušení / leštění je dána výběrem brusného disku, který se „lepí“ na spodní část brusky a jehož zrnitost určuje míru broušení. I když její tvar je kulatý, její excentrický pohyb (pohyb mimo osu) zajišťuje, aby na broušeném materiálu nebyly vidět kulaté přechody způsobené bruskou.

Excentrická bruska výrobce DeWALT - ilustritovní foto

Základní využití excentrické brusky

Využití excentrické brusky je díky kmitavému a zároveň točivému pohybu velmi rozmanité. Umožňuje brousit kov, dřevo, plasty nebo dokonce i sklo.  V praktickém životě tak ze dřeva starý lak či barvu, při hrubším plátně pak zarovnání nerovností a rýh na dřevě. Z kovu snadno odstraníte rez a díky tvaru excentrické brusky i z různě prohnutých tvarů. Používá se také na rozleštěni rýh na karoserii auta (pozor však na použité brusivo), očištění disků u kol nebo dalších částí. Velmi často se také používá na zarovnání zasádrovaných děr či srovnání spojů po stavebním lepidle.  

Přímá bruska

Je elektrický nástroj, který slouží k broušení malých ploch, štěrbin a drážek. Využívá se také na řezání nebo kartáčování. Pracuje na principu vysokorychlostních otáček hřídele na kterou se upevňuje vhodné příslušenství. Nejčastěji brusné kotoučky různých tvarů a materiálů. Bruska se také někdy označuje jako Minibruska.  

Přímá bruska výrobce Narex - ilustrativní foto

Základní využití přímé brusky

Její využití je jak zubní vrtačka, jen o trochu pomalejší. Potřebujete-li například rozšířit nahrubo vyřezaný otvor v plastu a přitom jej hezky srovnat, tak je to ideální nástroj. Stejně jako jiné zakulacené otvory v různých materiálech, třeba ve dřevě nebo dokonce i kovu. Slouží k zahlazování ostrých hran v méně přístupných místech (otvorech, trubkách apod.). Využijete ji i při zarovnání uštíplých dlaždic, přípravy plastu na nanesení lepidla nebo barvy (zhrubnutí povrchu). Přímá bruska se také někdy označuje jako Minibruska. Jedná se však o stejný nástroj.

Pásová bruska

Je nástroj poháněný elektromotorem v provedení ručního nářadí nebo stolní variantě do dílny. Jeho hlavní využití je broušení velkých ploch (dřeva, kovu, plastu), které probíhá na principu rotace brusného papíru mezi dvěma válci. Úroveň broušení určuje výběr zrnitosti brusného papíru, který je snadno vyměnitelným spotřebním materiálem brusky. Vyrábí se v kompaktní velikosti pro běžné použití jako ruční nástroj, ale existuje i varianta pro průmyslové použití.

Pásová bruska výrobce Bosch - ilustrativní foto

Základní využití pásové brusky

Pokud potřebujete brousit už větší plochy než je kousek schodiště nebo část palubky, je pásová bruska tím pravým pomocníkem. Samozřejmě není vhodná pro opravdu velké plochy, typu podlahy. Ne že by to nešlo, ale vidina toho, že lezete po čtyřech a brousíte centimetr za centimetrem není lákavá. Na to jsou vhodnější nástroje typu jednokotoučové brusky. Pásovou brusku však využijete, pokud brousíte dlouhé plochy (trámy, různé fošny nebo palubky). Také se využívá tam, kde jsou větší nástroje příliš velké. Dobrušování rohů, zárubně, okenní rámy, portály apod. Jsou i varianty velkých pásových brusek, které se používají jako základní úprava podlah před tím, než se použije jednokotoučová nebo tříkotoučová bruska k doladění povrchu.

Jednokotoučová bruska

Jednokotoučová bruska, která se často označuje také jako podlahová. Je kompaktní nástroj poháněný elektromotorem a navržený k broušení velkých ploch, zejména podlahových. Opracovává dřevo, beton a případně i kov nebo plasty. Jedná se o brusku, která váží několik desítek kilogramů, aby broušení probíhalo bez nutné fyzické námahy při tlaku na podlahu. Existují i varinaty, které jsou více kotoučové (často tří kotoučové). Jedná se však jen o technologické vylepšení.

Jednokotoučová bruska Ghibli & Wirbel - ilustrativní foto

Základní využití jednokotoučové brusky

Jednokotoučová bruska byla navržena a vyrábí se v podstatě pro jediný účel. Tím je rovnání, případně příprava povrchu podlahových ploch. Bez tohoto pomocníka se jedná o velmi těžkou práci, zejména u větších ploch. Bruska zvládne dřevěné podlahy (parkety i prkna) nebo betonové povrchy, a to až do nášlapné vrstvy.   

Dvoukotoučová bruska

Je univerzální stolní nástroj, který je poháněný elektrickou energií a pracující na principu rotace dvou brusných kotoučů (většinou různě abrazivních). Slouží k broušení a obrábění běžných kovových, dřevěných nebo i plastových předmětů. Například nožů, seker, vrtáků, dlát apod.

Dvoukotoučová bruska výrobce Makita - ilustrativní foto

Základní využití dvoukotoučové brusky

Jedná se o univerzálního pomocníka do dílny. Záměrně říkáme do dílny, protože tento stolní stroj si zřejmě do obýváku nedáte. Výhodou a využití je právě broušení materiálu. Hrubé nástroje typu sekera, na kterou nemůžete použít brusku na nože s dvoukotoučovou bruskou snadno nabrousíte. Většinou se používají dva kotouče z každé strany brusky, kdy druhý kotouč je jemnější a slouží tak k dobrusu nebo leštění ostří. Snadno nabrousíte vaše vrtáky nebo i ostří pily. Často se používá na ostření nožů, jejichž čepel je tlustší a materiál tvrdší (vojenské, survival, lovecké nože). Často se na ní brousí dláta, listy pro hoblíky či různé hroty kovových materiálů nebo i řetězů.

Bruska na nože

Elektricky poháněná bruska na nože je domácí nebo profesionální pomocník pro snadné broušení převážně kuchyňských nožů. Pevné vodící lišty, standardy brusných kotoučů a snadné použití z této brusky dělá pomocníka, který pomůže udržet vaše nože ostré, a to i bez znalosti broušení nožů. Jedná se o stolní nástroj, poháněný elektrickou energií. Vzhledem k šíři vodících lišt a standarděn použitých abrazivních materiálech není tedy vhodný pro outdoorové nože nebo nástroje s širší čepelí. Jeho rozměry a váha umožňují snadný převoz i manipulaci.

Elektrická bruska na nože výrobce Orava - ilustrativní foto

Více informací, na co si dát pozor při výběru a více použití naleznete v článku Elektrické brusky na nože, který vás provede i základními rozdíly a parametry těchto brusek.

Základní použití brusky na nože

Je určena pro broušení kuchyňských nožů. Většina je vícefázových a umožní tak nabrousit nože, které nikdy broušeny nebyly. Většina z druhů brusek si poradí stejně dobře s pilkovým ostřím (pokud je nůž tenký), stejně jako s kuchařským nožem na těžší práci. Některé brusky také umožní jednostranné broušení nožů (třeba u filetovacích nožů nebo nožů na ryby). Některé modely jsou nastaveny na asijské zkosené nože nebo na nižší úhel broušení pro vyšší ostrost, ale menší výdrž nože.

Jaké brusky zvolit

Z nářadí a nástrojů typu brusek, domácí kutilové či profesionálovénejčastěji využívají právě flexu, tedy úhlovou brusku. Její univerzální využití zastane většinu činností, které jsou zdlouhavé a těžké. Patří k základům výbavy každého kutila a neměla by chybět v každém domě. Cena brusky je více než přijatelná, a proto se vyplatí, abyste ji měli k dispozici ve vaší dílně. Pokud potřebujete sem-tam něco přebrousit či vyleštit, stačí mít excentrickou brusku, která v podstatě zastane práci i za vibrační nebo pásovou brusku. V případě, že se chystáte na podlahy nebo vážně velké plochy je jednokotoučová bruska ta správná volba. Nicméně, pokud nehodláte dělat podlahu i rodině a sousedům, vyplatí se spíše si ji půjčit v půjčovně nářadí. Můžete si tak půjčit profesionální kousek za přijatelnou cenu a ušetříte mnoho hodin práce.

Elektrický brousek na nože by měl být také dobrá volba, která nezabírá tolik místa, je finančně přijatelná a ušetří mnoho času a rozčilování na d tupými noži. Vše samozřejmě záleží na povaze práce nebo hobby, které provozujete.   

Výrobci a kvalita elektrických brusek

Zde platí to samé, co téměř ve všech oborech výroby a vývoje nástrojů a strojů. Výše popsané brusky jsou nejpoužívanější nástroje v oboru broušení. Ať již průmyslové či domácí, stejně jako stolní či přenosné brusky se díky své oblibě vyrábí po celém světě. Každý výrobce má něco „unikátního“, tedy svého. Některé brusky mají dobře řešené odsávání prachu z broušení, jiné lepší kotouče, jiné silnější elektromotor. Některá bruska vypoví službu dříve, jiná později. Nelze jednoznačně říci, která je výrazně lepší. Ani zde neexistují jednoznačné odpovědi na otázku typu „Nejlepší úhlová bruska“, nejlepší vibrační nebo excentrická bruska apod. Ideálním postupem je, abyste si nástroj si osahali a vyzkoušli. Podívat se na recenze či se zeptat známých a příbuzných. Pokud to berete vážně, pak zajděte na stavbu a zeptejte se profesionálů. Ti s těmito nástroji pracují dnes a denně, rozhodně vám poradí z praxe a nikoli z teorie za pultem prodejny.