Ocílka

Ocílka na nože je nástroj, který slouží k obtahování (přetahování) ostří nožů. Jedná se o nástroj, který se denně využívá profesionálních provozech i všude tam, kde je třeba důkladně zacházet s řeznými nástroji (noži).

Druhy ocílek

Ocilka na nože se rozlišuje dle materiálu ze kterého je vyrobena, tvaru a hrubosti.

Materiál ocílek
Ocílky jsou (jak název napovídá) nejčastěji vyrobeny z oceli. Tvrdost oceli se zde liší dle příměsí, které jsou v materiálu použity nabo o různé částice, které mají dopomoci pro působení na nože. Jsou tedy pak ocílky diamantové, keramické, uhlíkové apod.

Tvar ocílek
Nejčastější jsou v podstatě tři základní tvary. Ploché, Čtverhranné a kulaté. Starší profesionálové, zejména řezníci a kuchaři se drží klasiky (samozřejmě se jedná o individuální preference), kterou je plochý tvar. Ten má své výhody v ploše, kterou je možné najednou narovnat. Je tedy mnohdy rychlejší. U čtverhranných máte zase kontrolu nad opotřebením jednotlivých stran ocílky a zároveň mohou být hrany různé hrubosti. Nejrozšířenější je však ocílka kulatá.

Hrubosti ocilky
Hrubost se rozděluje na nejčastější čtyři druhy. Hladké, jemnější, jemné a hrubé. V zásadě platí, že čím ostřejší je nůž, tím hladší by měla být ocílka.

Použití ocílky

Ocílka by se měla používat vždy při používání nožů. Slouží k narovnávání ostří. Nutno tedy odbourat mýty o tom, že ocilkou se brousí. Ne, není to pravda. Ocílka není určena pro broušení na to jsou brousky, mechanické i elektrické brusky, brusné a vodní kameny apod. Protože nože jsou vyrobeny z velmi tvrdých materiálů, dochází při krájení (díky nechtěnému bočnímu tlaku) k ohnutí ostří. Ostří je ohnuto na úrovni setinek milimetru. Není tedy tupé, jen ohnuté. V případě, že na takové ostří vezmeme brousek, tak sice ostří opět obnovíme, ale trošku zbytečně na úkor ubytku maeriálu. Ocílkou však ostří narovnáme téměř do původní ostrosti. Po čase se ostří ohne znovu, paktedy proces opakujeme a to tak dlouho, až je ostří natolik „poškozeno“, že je třeba jej přebrousit.